Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brandýs nad Labem a Stará Boleslav

29. 5. 2007

Brandýs nad Labem - Stará Boleslav je atraktivní lokalitou vzhledem ke své blízkosti ku Praze - (z Horních Počernic jste tam autem za 15 minut), hojností historických památek a v létě jsou okolní jezera vyhledávaným místem pro koupání a vodní sporty.

Zážitkem je procházka po starém městě s malými, dobře udržovanými domky a úzkými uličkami, monumentální zámek a procházky podél Labe a v okolních borových lesích.

Asi 8 km od východního kraje se nacházejí půvabná městečka Stará Boleslav a Brandýs nad Labem. Jsou to dvě města navazující bezprostředně na sebe, která rozděluje řeka Labe.

V Brandýse nás na první pohled upoutá monumentální zámek. Původní gotická tvrz a později hrad byl v 16. stol. byl přestavěn Habsburky na reprezentační renesanční zámek, v 19. století byl částečně romanticky upraven. Velkou slávu zažíval Brandýs za císaře Rudolfa II., který na zámku často pobýval.

V současné době je zámek postupně rekonstruován. Pozornost budí nove opravená střecha s unikátní barevnou mozaikou.

K procházce láká také zámecká zahrada s výhledy na Labe a zajímavým přemostěním s krytou vnitřní chodbou Rudolfinkou, která vede ze zámku přes příkop do zahrady.

V zámku uvidíte výtvarné umění ze sbírek Okresního muzea Praha - východ, zámeckou kapli, rytířský sál, vojenské sály, renesanční sgrafita na fasádách a v klidu si můžete vychutnat zámeckou atmosféru také v zámecké pizzerii s posezením na parkáně s krásnou vyhlídkou na Brandýs a Boleslav.

Brandýs má neobyčejně půvabnou starou část se spletitými, úzkými uličkami, nízkými domky, restaurovanými s láskou, citem a vkusem, takže atmosféra v těchto místech je velmi romantická. Brandýs je však také městem univerzitním - sídlí zde Pedagogická fakulta pražské Univerzity Karlovy.

Na vnitřním, veřejnosti běžně nepřístupném dvoře pizzerie Felicity jsou skryty tyto sluneční hodiny.

 
Za zámkem stojí mlýn s 11 mlýnskými koly, dále kamenný most z roku 1603 se sochou sv. Jana Nepomuckého a barokní pivovar postavený K. I. Dienzenhoferem.

Podél slepého ramena Labe se při letní procházce můžete těšit klidnou hladinou pokrytou stulíky a příjemným stínem vzrostlých stromů.

Po přechodu mostu přes Labe se ocitnete ve Staré Boleslavi. Stará Boleslav je historicky starší než Brandýs o zhruba čtyři sta let. Boleslav bylo původně středověké přemyslovské hradiště, které vzniklo pravděpodobně na přelomu 9. a 10. století. Proslavila jej pro Čechy významná historická událost, zavraždění knížete Václava bratrem Boleslavem u vchodu do kostela sv. Kosmy a Damiána.
 
Roku 1820 byl v okolí města objeven pramen s minerální vodou, který se stal základem lázní Houštka. Dnes je lesopark Houštka jednou z nejcennějších relaxačních a sportovních oblastí v boleslavské části města, je zde atletické středisko mládeže Emila Zátopka.

 
Atletické středisko je obklopeno pěknou vilovou čtvrtí, která vyzařuje vyloženě lázeňskou atmosféru a později přechází v les, aleje a louky.
 
Brandýs nad Labem - Stará Boleslav je atraktivní lokalitou vzhledem ke své blízkosti Praze - (z Horních Počernic jste tam autem za 15 minut), hojností historických památek a v létě jsou okolní jezera vyhledávaným místem pro koupání a vodní sporty.
 
Doporučuji vaší pozornosti spíše než masově obležené koupání na Lhotce Probošťská jezera se sousedním golfovým hřištěm a sportovním letištěm.  Pro okolí této části Polabské nížiny jsou typické borové lesy s písčitou půdou.
 
 

Dvorek galerie Za pět minut pět

Sousední dvorek pizzerie Felicita se slunečními hodinami

Ve staré zástavbě je mnoho kostelíků

 

Zrovna byla bohoslužba a pod oknem z průduchu se linula ven omamná vůně kadidla

Z této lávky můžete pozorovat i krmit divoké nutrie