Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drahanská rokle

16. 6. 2008

Pokud se necháte zlákat procházkou podél Vltavy a Drahanskou roklí, je možné autobusem 102 ze stanice metra Holešovice 102 na konečnou k trojskému psímu útulku, zajíždějí sem však jen některé jeho spoje. Odtud pokračujte buď podél řeky skrz starou trojskou příbřežní kolonii směrem ven z Prahy, nebo zvolte cestu trochu výše od Vltavy, která vás povede kolem přírodní památky Zámky, tvořené výrazným skalním ostrohem. Asi po 2 km je odbočka vpravo nahoru do zalesněné Drahanské rokle, označena rozchodníky.

Procházka roklí je zejména ve vedrech velmi osvěžující, vzduch zvlhčuje souběžně s cestou protékající Drahanský potok, který pramení v Dolních Chabrech a vlévá se do Vltavy a všude je cítit nádherně kořenná vůně přípotočních bylin.  Na svahu jsou sem tam roztroušeny chatičky s malebnými zahrádkami. Po dvou kilometrech můžete narazit na dobře udržovaný Drahanský mlýn a po dalším kilometru na autobusovou zastávku autobusu 162 v Dolních Chabrech.

Na obou svazích nahoře nad údolím se můžete pokochat různorodou architekturou, od rozpadajících se trampských boudiček z 1. republiky, přes citlivě spravované domky, krásně ladící s okolím, k buransky pompézním domům s nevkusnými doplňky zahrad. Svahové převýšení někteří obyvatelé řeší lanovkami.

Údolí má padnout za oběť pražskému dálničnímu obchvatu, ačkoliv by jej kousek dál od Prahy šlo postavit za polovinu, a také by tam bylo více možností k územnímu rozvoji, než na samém okraji Prahy. 


Drahanský mlýn