Máte-li rádi šumění borových lesů s koberci vřesu a měkké, písčité cesty mezi pískovcovými bloky skal se skalními bludišti jako z pohádky, půvabné rybníky a malebné roubené chaloupky, určitě jste neodolali Kokořínsku. Dnes bych vám chtěla představit některé méně známé dominanty tohoto překrásného kraje, zvláště pro lidi, které unavuje turistický ruch a rádi by si dopřáli vychutnat procházku či projížďku na kole nebo na koni bez halasných turistů, sesypaných zejména kolem Kokořínského hradu a na Pokličkách. Pojďte se seznámit s odlehlejšími dominantami Kokořínska stranou od hlavních atrakcí.
Městské lázně ve Mšeně jsou ojedinělým architektonickým dílem, atmosféra prvorepublikové plovárny se skalami kolem připomíná Vančurovo Rozmarné léto. Kolem plovárny se vydejte do lesoparku Debř. V chladném vycházkovém údolí, lemovaném po celé cestě lavičkami, můžete spatřit mnoho stop zašlé slávy prvorepublikového spolku turistů - zmenšeninu hradu Kokořína - "Kokořínek", pomníček M. J. Husa, odpočívadlo U muchomůrky, zbytky přírodního divadla a ukázku skalního bytu. Cesta vás vyvede na silnici a o pár desítek metrů se můžete opět zanořit do borového lesa, kde se nechází skalní bludiště. Jedná se vlastně o skalní labyrint pravoúhle rozpukaných kvádrových pískovců, kde mám někdy nutkání se kradmo rozhlížet, jestli odněkud nevykouknou Foglarovi hoši z Rychlých Šípů.
Cestou z mírného kopce dolů dojdete až k hospodě V Ráji. Od hospody se vydejte kousek po silnici směrem na Laka. Silnička je hojně využívána cyklisty, kteří tudy míří většinou do Dubé. Pokud se k nim připojíte, může se vám hodit dvastudio.cz/kokorinsko/ tato cyklomapa. Po pár metrech ze silnice odbočte na Laka, což je vlastně rozlehlá tůň říčky Pšovky, pozoruhodné koláče travin tvoří vysoké, melírované trsy suché i nové trávy nad hladinou. Pokud jste ptakomilci, vezměte zdejším kačenkám nějaké rohlíky, jsou vděčné a téměř ochočené. Na farmě Laka si můžete zajezdit na huculském koni, ale třeba se předem objednat. Zdejší koníci jsou cvičení jak na bezpečné nošení postižených dětí. Každoročně se zde v létě pořádají hippoterapeutická rehabilitační ježdění pro lidi s roztroušenou sklerózou a dětské kardiaky, paraplegiky a ostatní děti s handicapy, takže se o své dítko nemusíte bát, koníčci jsou opravdu klidní. Na své si přijdou i zkušení jezdci, pro které je vyjížďka po okolí nezapomenutelným zážitkem. Kolem Lak se vydejte vzhůru do kopců na Vrátenskou horu. Na jaře je tato hora obsypána konvalinkami a z lesa se ozývají kukačky. V létě se stává cílem sběračů borůvek a hub. Před několika lety zde byla opět vystavěna www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/vratenska-hora-u-msena/ rozhledna nedaleko od původní hasičské věže, která shořela. Rozhledna poskytuje za dobrého počasí výhled na téměř čtvrtinu Čech. Nedaleko u obce Vrátno stojí v polích osaměle větrný mlýn. Jedná se o soukromý rekreační objekt, který lze obdivovat pouze zvenčí. Z Vrátna se lze vrátit po chvíli opět do Mšena nebo do Skramouše na vlak.
Druhá trasa na výlet je ještě méně turisticky frekventovaná a snad ještě krásnější. Začíná v obci Zakšín, kde se můžete pokochat slunečními hodinami i koníky ze zdejší stáje. Autobus dál pokračuje na Českou Lípu a vy se dáte od zastávky zpátky po silnici a po chvíli se cesta stáčí vlevo do lesa do kopce ke zřícenině Pustého zámku. Vznikl na místě dávného hradiště ve 13. stol., na přelomu 14. a 15. stol. byl obnoven, r. 1450 již definitivně opuštěn. Stál na třech pískovcových blocích, mezery mezi nimi sloužily jako příkopy. Na šikmo stesané stěně se dochoval nájezdní výstupek k padacímu mostu; na horní plošině skalních bloků se nacházejí tesané prostory a některé místnosti jsou zahloubeny do skály. V blízkosti se nacházejí pískovcové skály se zárodečnými formami pokliček. Pustý zámek se objeví vskutku nesnadno, je třeba vylézt skalní průrvou nahoru, sběrače pokladů nahoře čeká ukrytý poklad s notýskem, ale pokud by se vám tohle nechtělo, pokračujte nerušeně dál směrem nahoru po stezce az na Osinalické sedlo, cestou se vám otevře ještě několik krásných skalních výhledů.
Hřebenová cesta Osinalickým sedlem směrem na Nedvězí je krásně opuštená a příjemná, po cestě je studánka s lahodnou vodou a až dojdete do Nedvězí, je to jedno z nejkrásnějších míst u nás, které znám. Budete si připadat jako na konci světa, žlutá značka vás nasměruje ke kruhovému výhledu 1. třídy, který každého nadchne, panoramaticky vidíte na všechny strany jako na rozhledně.
Až se pokocháte krásným výhledem, pokračujte malebnou vesnicí Nedvězí se silnicemi zatesanými do skály do Dražejova, který je neméně zajímavý se svými vřesovým porosty a zakrslými borovičkami u skalních cest. Po neuvěřitelně úzké silničce s odbočkami širokých skalních cest do skal půjdete kolem zatesaných mariánských obrazů do skalních výklenků. Odtud se můžete podívat do www.hrady.cz/?OID=2147 Kluku se zbytky hrádku nad silnicí a vydat se směrem na Dubou.
V Dubě doporučuji ojedinělý zážitek - dreamworx.cz/ptaci-zoo ptačí ZOO Věry Gillové, kde si můžete zalítat s dravci na rukavici při krmení. Musíte se ale předem objednat.
Nedaleko Dubé v Nedamově se nachází přírodní koupaliště s výhledem na skály. Nedaleko Nedamova je dobře ukryta Panská ves s observatoří ČSAV. Observatoř je umístěna na vrcholku kopce. I když není v blízkosti žádného velkého lidského sídla, doplatila na všudypřítomné radiové rušení, takže její aktivity jsou již poměrně omezené. Slouží hlavně jako komunikační stanice s družicemi s vědeckou náplní a to v různých pásmech, proto se i liší tvar antén. Téměř celý den jsou antény v nečinnosti, pouze při přeletu družice (jedenkrát denně) ožijí a sledují její dráhu. Lahůdkou pro techniky je měření ionosféry na poměrně nízkých frekvencích, k čemuž slouží antény vlastní konstrukce. Z Panské vsi či Nedamova je možno se vrátit do Dubé a odtud buď autobusem nebo zpět do Zakšína k odstavenému autu.
|