Jdi na obsah Jdi na menu
 


Třebohostice - vrch Na Plachtě

17. 5. 2008
Pokud se např. z  Újezda či Klánovic vydáte po červené směrem na Říčany, narazíte u Třebohostic na dřívější půvabný žulový lom Na Plachtě (kóta 391). Slované se scházeli na kopcích, aby obětovali pohanským bohům při bohoslužbách – „třebu". Tím místem býval vrch Plachta, kde přicházeli „hosté“ zblízka i zdaleka. Na Plachtě se nachází bývalý lom, na jehož místě se v minulosti vyskytovaly žulové kameny s obětními mísami. Vrch Plachta byl v roce 1990 vyhlášen Chráněným přírodním výtvorem a od roku 2000 přejmenován na Přírodní památku, poskytující útočiště vzácným a ohroženým obojživelníkům (čolci, mloci, užovka obojková a různé druhy žab).
 
Pokud pojedete autem, u rozchodníku červené značky na konci obce směrem na Doubek, která křížuje silnici, zaparkujte a vydejte se po cestě asi 300 m nahoru do kopce po červené směrem na Babice  a pak odbočte kolem té příšerné plechové modré obludy doleva úvozovou cestičkou a jděte asi dalších 300 m, u lomu vás přivítají cedule rezervace. Pokud ovšem půjdete rovně po kraji pole, dojdete tam též. Lom pak najdete vlevo.
 
Po cestě nás těšily rozkvetlé žluté čilimníky a na kopci krásný výhled do okolí. V lomu kvákaly žáby, kameny byly porostlé skalničkami a bylo tam božské ticho. Naproti lomu je ještě bunkr. Na Plachtě stál od dvacátých let 20. století asi do konce války vysoký příhradový letecký maják a sloužil k orientaci letadel, která tehdy ještě byla bez rádiospojení.
 
Terén v okolí lomu je místy upraven pro freeride cyklistiku.