Jdi na obsah Jdi na menu
 


Procházka Xaverovským hájem do zámeckého parku v Dolních Počernicích

2. 6. 2007

     

Když si chtějí pražští obyvatelé vyrazit do rozlehlého lesa, na východním konci Prahy obvykle volí Klánovice. Já bych vás dnes chtěla pozvat do Počernic, kde stranou turistického ruchu je rovněž velmi zajímavá  rozlehlá lesnatá plocha - Xaverovský háj.Xaverovský háj čítá téměř 100 hektarů zalesněné plochy, takže milovníci lesa si užijí krásnou a dlouhou procházku tímto vlídným koutem, který je mně osobně velmi drahý, neboť  tvoří zelené plíce oblasti, ve které bydlím a skýtá mi mnoho možností k procházkám různými směry. 
 
V každém ročním období je zde krásně. Velebné staré letní, zimní i červené duby jsou doplněny novějším porostem habrů, jasanů, javorů a nechybí ani borovice, smrk, topol, bříza a lípa. Při břehu Počernických rybníků najdete také krásné staré vrby. Pokud jste milovníci hmyzu, můžete tu narazit na lišaje borového, potkáte tu střevlíka zahradního, hajního a svraštělého. Bažanti, zajíci i srnci tu rovněž nejsou žádnou vzácností, při troše štěstí lze spatřit i lišku, kunu lesní nebo lasici kolčavu či hranostaje. Hojně se zde vyskytují ježci, kteří již masivně expandují i do okolních obydlených čtvrtí a žije zde také rejsek obecný, myšice křovinná a v dutinách stromů nacházejí své letní úkryty netopýři. 
 
Pokud uslyšíte tento zvuk, vězte, že jste se právě setkali se žlunou zelenou.  Tento pokřik  zase patří strakapoudu velkému. Tento ptáček  je zde rovněž jako doma, jistě vám jeho hlas bude povědomý, je to pěnice černohlavá. Ukřičený rákosník zpěvný na vás bude povolávat zase tímto hlasem.

Pokud budete mít šťastný den, uslyšíte nebo uvidíte sedmihláska hajního. Hojné zdejší obyvatelky - sýkory koňadry a modřinky vám určitě představovat nemusím. Z dravých ptáků tu žije káně lesní a poštolka obecná.

Trasu, kterou jsem vybrala, projdete jak pěšky, tak se po ní velmi dobře jede na kole. Pokud chcete projít nebo projet háj celý, dojeďte z konečné metra Černý Most autobusem 261 do zastávky Nad Běchovicemi a zabočte do lesa. Tento kraj lesa nevypadá nijak vábně, je tam pokácená paseka, tak se nelekněte, dál to bude mnohem lepší. Široká lesní pěšina vás povede lesem modrou značkou po hřebeni směrem k Počernickým rybníkům, k nim však z pěšiny musíte odbočit asi po 800 m směrem doprava dolů po spádnici. Volte raději cestu po této pěšině lesem, lákavá, úzká pěšinka podél potoka dále zdaleka není tak vábná, jak se zprvu tváří. 
 
Tato spádnice vás dovede k největšímu počernickému rybníku, zvanému Koupaliště. Byl vybudován v roce 1954 ke sportovním a rekreačním účelům. Hned v těsném sousedství je rybářský menší rybník a mezi oběma rybníky vede cesta a pokračovat můžete po druhém břehu směrem od lesa. Až se pokocháte rybníky nebo občerstvíte ve stánku u rybníka Koupaliště a nakrmíte kačenky, vraťte se opět na lesní cestu po hřebeni a pokračujte po modré značce až k plotu od běchovického průmyslového areálu, kde se značky větví. Přímo jdoucí žlutá vás polní cestou a po mostě přes Štěrboholskou spojku dovede do Dolních Počernic ke škole.

Vlevo pokračující modrá značka  vás poměrně krátkou cestou dovede do zastrčeného koutu Dolních Počernic, zvaného Vinice. Zde je autobusová zastávka Bezděkovská, u které neodbočujte, neboť modrá značka by vás dále dovedla do Dubče. Vy však pokračujte ulicí Nad Rybníkem serpentinou pod dálnicí a dále po nábřeží Velkého počernického rybníka opět do centra Dolních Počernic. Podél rybníka dojdete až na křižovatku u školy a vlevo již uvidíte jednu z bran do zámeckého parku, chlouby Dolních Počernic, určitě stojí za to si ho prohlédnout.

Na renovaci parku i rybníka město získalo nemalé peníze z fondu Evropské unie, zrestaurovalo krásně okolí rybníka i hráz a sedmihektarovému parku věnuje velkou pozornost i citlivou péči.

Z kraje můžete vidět přírodní amfiteátr, který je využíván ke koncertům, divadelním představením, kulturním i společenským akcím. Severní část parku obklopují budovy zámku, mlýna, pivovaru, zámecké oranžérie a kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Park byl původně bažantnicí. Posledními vlastníky zámku byl rod Dercsenyiů a v roce 1923 přešlo vlastnictví areálu na pražskou obec.
 
Park je rozdělen na dvě části, francouzskou a anglickou.  Pokud máte rádi mohutné duby, asi neujde vaší pozornosti soubor sedmadvaceti dubů letních,  z nichž některé měří přes ticet metrů a mají přes čtyři metry v průměru.  Stromy, které padly  díky nedávným vichřicím, byly zužitkovány na  totemy a odpočívadla.  Spolu s jasany, habry, břízami, jírovci vrbami, javory, lipami, olšemi a  několika jehličnany tvoří lesní patro parku, čítající okolo 1100 stromů. Stromy, rybník a upravený park však zdaleka nejsou jedinou atrakcí tohoto místa. Zejména děti zde velmi rády navštěvují kamenný hrádek a prolézačky. Parkem se klikatí potok s několika lávkami.zdobenými podivnými plastikami, to je to jediné, bez čeho bych se tu obešla.
 
Zámecký areál využívají k procházkám také děti z dětského domova, který nyní sídlí v prostorách zámku.
 
Po opuštění areálu spodní branou pak můžete procházku zakončit a autobusem číslo 109 jet přes Jarov na Palmovku nebo 208 na metro Hostivař. Pokud budete mít hlad, velmi dobře vaří v penzionu naproti zámečku a je tam i letní zahrádka.
 
Můžete však pokračovat dál ulicí Bakurinovou kolem malebného hřbitůvku a přes pole kolem rybníku Čeněk pak na Černý Most, případně projedete či projdete kolem Rokytky do  Hostavic a do Kyjí.

dětský hrádek v zámeckém parku