Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hry se psem

29. 5. 2007

Hravé učení a poznávání okolního světa jsou pro psa nejen příjemnou zábavou, ale harmonizují jeho osobnost, zvyšují mu sebevědomí, učí ho dalším dovednostem, které uplatní ve psím i lidském světě a posilují jeho vztah k majiteli.

   

 

 

Po jídle hry i procházky vynecháme, dopřejeme psovi natrávit potravu v klidu. Volte takové hračky, které pes nemůže spolknout nebo snadno rozkousat a spolykat jejich kousky. Nezahlcujte pejska hračkami, půvab má i jistá nedostupnost hračky, která může sloužit i jako odměna pro specifickou situaci. Oblíbenou hračku využíváme motivačně a potom si hračku opět vezmeme zpět. Na samostatné hraní dáváme psovi hračky jiné. Je důležité taky co nejdříve zvládnout při hře touhu některých štěňat po kousání a chňapání. Při silném kousnutí pronikavě vykvikněte "au" tak, jako by to udělal i jeho sourozenec a pokud štěně na toto nereaguje, rukou obemkněte jeho čenich, položte pak ruce na hrdlo.


 

Dbejte, aby pes nepřevzal určování pravidel hry.  Hry na přetahovanou zařaďte až po 20. týdnu, kdy má pes vyměněný chrup a nepřivodíte mu tak nějakou bolest vypáčením zoubku.

 

Hry doma: 


 

Na schovávanou - pes hledá ukrytý předmět nebo piškot, případně druhého člověka. Pokud tuto hru ještě nezná, zprvu předmět ukryjte před ním, aby ho viděl a dejte povel Hledej. Když k němu běží, chvalte ho a hrajte si s předmětem a s ním, případně otevřete pytlík s piškoty a odměňte ho. Pokud se o předmět nezajímá, vezměte ho za obojek a doveďte ho k němu. Jakmile rozumí povelu Hledej, komplikujte schovávání předmětu pod koberec, pod peřinu, sedněte si na něj ap. Dbejte na to, aby vám pes předmět přinášel. Pak je možno ještě dále rozvíjet hru o hledání konkrétních předmětů, kdy je pes od sebe rozpoznává a přináší právě jen to, co jste mu zadali hledat. Pokud přinese správnou věc, odměňte ho hrou s touto věcí.


 

Pokud bude hledat schovanou osobu, můžete ještě posílit zájem o tuto osobu tak, že si tato osoba vezme s sebou do skrýše pytlík dobrot, se kterým hlučně chrastí, obvykle je problém spíše psa udržet, aby se nevrhl přímo za ní a dopřál jí čas se schovat.


 

Dobývání předmětu nebo dobroty - schovejte předmět nebo piškot pod plastikovou misku nebo hrníček tak, aby ho pes viděl a nechte ho, aby si poradil se k němu dostat sám, obvykle to zvládne velice brzo. 


 

Překonávání překážek v bytě – i bytě můžete zpestřit štěněti prostředí malým tunýlkem nebo prostěradlem s dírou, která je  jen pár centimetrů nad zemí, postupně můžete zvyšovat závěs. Před překážku si stoupnete a lákáte štěně pomocí pamlsku, aby ji zdolalo.


 

Hry venku: 

Schovávaná s osobami je důležitou hrou, která psa naučí, že svého páníčka si musí na procházce stále hlídat. Můžete využít stejný postup jako při schovávané s člověkem doma, viz výše nebo se psovi nenápadně schováte třeba za strom, pokud běží příliš vepředu a pak ho upoutáte zavoláním. Později nevolejte a schovejte se a čekejte, až si pes vzpomene, že na procházku šel původně s vámi a nikoliv sám. Je však dobré mít takový úkryt, ze kterého můžete psa sledovat, aby nezpanikařil a neztratil se.


 

Oblíbená hra pro štěňata je tahání březové větvičky za sebou, štěně běhá za námi a větvičku se snaží ulovit. Může posloužit i smetáček. Tato hra je vhodná hlavně zpočátku, kdy se nám štěně lepí na paty a neumí ještě chodit na vodítku nebo se bojí venku chodit, případně odbíhá za nežádoucími činnostmi, větvička ho upoutá a zaměstná a zároveň ho udržuje v bezpečné vzdálenosti za našimi nohami tak, abychom ho nechtíc nepošlapali.


 

Pro dobré přinašeče zkuste natrénovat hledání zahozeného předmětu. Začněte volbou vhodného předmětu, který bude psa zajímat. Rukavice se sušenou psí rybičkou nebo piškoty nebo kousky sýra, stará kožená peněženka ap. Podržte psa za obojek, a předmět hoďte pár metrů dopředu. Pokud pes běží jinam, uchopte předmět a začněte ho tahat po zemi, aby psa zaujal. Pokud už pes ví, co se od něj chce, předmět hoďte do méně přehledného terénu, aby pes byl nucen zapojit svůj čich. Jestli předmět nenajde, navádějte ho směrem, kde se předmět nalézá. Prodlužujte pak postupně vzdálenost a obtížnost terénu.


 

Překážková zahradní dráha - psovi můžeme zpestřit pobyt na zahradě zavěšenou pneumatikou k proskakování, kusem klády, po kterém můžete psa trénovat na nezvyklou chůzi, míčem přivázaným na provaze ke stromu nebo kusem hadru či lanem, což bude sloužit pro přetahování, větší bednou s pískem, kde se psovi bude dobře hrabat, (rovněž slouží k nácviku hrabání na určeném místě zahrady). Jako další prvky překážkové dráhy můžete využít  tunel, šikmou stěnu do áčka z palet, slalomové tyčky či nízko zavěšenou plachtu sloužící k nácviku plížení.