Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o srst

14. 10. 2007

Péče o srst je důležitou otázkou, kterou byste měli vzít v úvahu ještě před koupí psa. Jsou plemena, která potřebují velmi náročnou péči o svou srst a budete muset počítat s pravidelnou návštěvou psího salonu, pokud chcete s pejskem chodit na výstavy - je potřeba mít upravenou srst podle standardu pro dané plemeno.

Neměli bychom to přehánět ani s koupáním. Je pochopitelné, že chceme, aby pes, který s námi bydlí, byl čistý. Při častém koupání však psí kůže bude s největší pravděpodobností reagovat velmi negativně. Zvláště v zimním - a tedy i blátivém období, je vhodnější nečistotu nechat zaschnout a pak vykartáčovat, než každodenní sprchování psa. Jsou psi, kterým podobný přístup nevadí. Mnoho z nich však bude reagovat podrážděním kůže, které může vyústit v obtížně řešitelný problém, jako je např. opakovaný zánět kůže v meziprstí nebo plíseň.

Pokud máte psa s náročným typem srsti, kterou navíc musíte udržovat pro výstavní účely, je řešením pro takové psy například balíčkovaní srsti pro pobyt venku (jorkšír), aby se srst neolámala, někteří majitelé to řeší psími kombinézami. Rozhodně by se však pes neměl stát otrokem své srsti, kvůli které by mu majitelé bránili ve hraní se psy a procházkách.

Na koupání, rozčesávání a údržbu srsti se na trhu nabízí celá řada přípravků, s jejichž výběrem vám nejlépe poradí chovatel nebo veterinář. Vyplatí se zde investovat do kvalitnějších značek. Speciální oleje na psí srst se používají u plemen, která mají svou srst již dlouhou a majitel ji chce až do dalšího koupání udržet nezacuchanou.
 
Pro údržbu hrubosrstých, hladkosrstých a hedvábných srstí používejte kromě kartáčů, hřebenů a hřebílek trimovací pilku, pomůže vám rychleji odstranit odumřelou srst a nečistoty zachycené v srsti.

Obrazek
trimovací pilka


 
Nyní se podíváme se blíže na jednotlivé typy srsti:

Hrubá srst:
Tento druh srsti je nutné pravidelně česat a kartáčovat. Při nedostatku péče srst zplstnatí. Srst vyčesejte kovovým hřebenem a poté vykartáčujte kartáčem s dlouhými štětinami. Hrubosrstí psi se asi od 4. měsíce pravidelně trimují, což spočívá ve vyškubávání srsti. Vyžaduje to určitou zkušenost, protože vytrhnout chlup celý i s kořínkem není úplně snadné. Pokud vezmete trimovací nůž s ostrou čepelkou, chlup nevytrhnete, ale přeříznete nebo přetrhnete a výsledek je stejný jako v případě stříhání. Zbytky mrtvé srsti pak zůstávají v kůži, samovolně nevylínají a psa svědí. Ten se začne drbat, kůži poraní a vstupní cesta pro bakteriální nebo kvasinkovou infekci je otevřená.

Obrazek


Dlouhá srst
Na tuto srst používejte nejprve kovový řidší hřeben a potom vykartáčujte kartáčem s delšími štětinami. Štětiny by měly být tak dlouhé, aby pronikly skrz srst až na kůži. Na hustší srst můžete použít taky drátěný kartáč s ohnutými drátky. V období línání je potřeba psa vyčesávat častěji, aby se netvořily plstnaté koláče srsti, pod kterými se vyskytují někdy ekzémy. V případě, že se zacuchanina již vytvořila a nejde rozčesat, je třeba je vystříhat několik mm nad kůží, zde pozor, abyste psa nestříhli, pokud nevidíte, kde stříhat, důkladně místo ohmatejte a postupujte velmi pomalu.

Obrazek


Hedvábná srst
Tato srst je velmi náchylná na zacuchávání se, zvlášť za ušima a ve slabinách a na nohách, je potřeba po každé procházce v náročnějším terénu ze psa vyčesat pomocí řídkého hřebenu bodláky a jinou nečistotu, která by mohla ve srsti zůstat a způsobit zacuchance. Po rozčesání ještě jednou vyčešte srst jemnějším hřebenem a nakonec vykartáčujte kartáčem.

Hladká srst
Hladkosrstý pes nevyžaduje tolik úprav jako ostatní psi, postačí je jednou za týden vykartáčovat gumovým hřebílkem nebo vyčesávací rukavicí, případně nízkým kartáčem s přírodními štětinami a pak vytřít vlhkým hadříkem, který ze srsti setře prach a lupy.  Pro dokonalý efekt ještě může přeleštit psa jelenicovou kůžičkou.

Kudrnatá srst
Majitelé těchto psů oceňují v bytech především to, že jejich srst nelíná, avšak je zapotřebí pravidelného stříhání, aby pes vypadal upraveně a nevyhnete se ani častějšímu koupání. Pro zimní měsíce, kdy je venku plno marastu doporučujeme u těchto pejsků raději kombinézku, aby se u nich díky častému koupání nevyskytly problémy s kůží. Srst je potřeba taky pravidelně kartáčovat.

Speciální srsti
Péči o srst se nevyhnou ani majitelé naháčů, někteří své psy vyholují, psy chrání před slunečními paprsky krémem a řeší i takové problémy, jako je vymačkávání černých pórků na kůži. I srst naháčů vyžaduje pravidelné a jemné vyčesávání.

Obrazek


Zvláštní péči o srst musí praktikovat i majitelé psů s dredovitou, provazcovitou srstí jako je šňůrový pudl, puli a komondor. Srst se nerozčesává, ale promašťuje a splétá, aby se provazce neporušily.