Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vichřice zničila psí útulek Kralupy

4. 3. 2008
Psí útulek v Kralupech byl zcela zdemolován vichřicí. Plechovou halu vítr očesal jako vánoční stromek, psí kotce nadzvedl, zdeformoval jejich konstrukce či je zcela převrátil a zničil, jeden kotec se štěňaty zvedl a odnesl 200 metrů na pole. Vzduchem lítaly psí boudy, sudy, železné police, velké pláty plechu a těžká železná vrata byla odfouknuta až na pole. Je neuvěřitelné, že psi tuto zkázu přežili, a dokonce žádný z nich neutekl. Několik jich však bylo velmi vyděšených a odmítali se vrátit do kotce, kde prožili tolik hrůzy.

Obrazek

 
Psy bylo nutno okamžitě evakuovat. Osud bezprizorných psů však městské zastupitele nijak nezajímal. Naštěstí se nám podařilo zorganizovat díky rozhlasovému vysílání a internetu rychle pomoc. Odchytová služba Lary pana Dvořáka a útulek ve Štětí pana Mrhala si k sobě vzali 5 psů, ostatní našli dočasný domov u dobrovolníků, kteří se sami přihlásili a některým se podařilo najít i domov trvalý.

Obrazek

 
Tato situace je však jen přechodným řešením a není jasné, jakým způsobem se bude vyvíjet dále a jak se k ní postaví město Kralupy, které útulek vlastní. Psí útulek byl již před vichřicí jeden z nejubožejších zařízení tohoto druhu u nás, pokud se jen zalátají díry a zdeformované kotce pobijí plechem, situace se může kdykoliv opakovat. U některý konstrukcí nelze ani zavřít dveře kotce. Ve městě se nyní pohybují volně psi, kteří majitelům utekli během vichřice a lidé je dále přiváží do zdemolovaného útulku, aniž by někoho zajímalo, že zde nemohou zůstat. Ani dočasně evakuované psy u dobrovolníků nelze ponechat dlouho.

Obrazek

Na pomoc útulku se organizují brigády, jedna proběhla v pondělí pod vedením Rudolfa Desenského, který přivezl a natáhl plot za pomocí asi dvaceti dalších dobrovolníků. Rovněž byla vyhlášena sbírka, aktuální dění kolem útulku můžete sledovat na jeho stránkách www.utulek-kralupy.estranky.cz