Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výchova a výcvik psa - nácvik povelů Sedni, Lehni a Vstaň

29. 5. 2007

      

Kdy začít s výchovou a výcvikem?

S výchovou štěněte je dobré začínat od nejútlejšího věku. První socializaci by měl provádět každý dobrý chovatel. Musí si již s malými štěňátky hrát, zvykat je na lidi.

Majitel štěněte by měl začít s cíleným výcvikem po plném očkování, aby štěně mohlo bez rizika nákazy infekční chorobou na cvičiště mezi ostatní psy. To znamená tak ve třech měsících. Na dobrém cvičáku má výcvikář štěňátka ve zvláštní skupině, kde se prvně seznamují navzájem, pak s ostatními psy a cvičákem. Socializace mezi pejsky je velmi důležitá, štěně se musí naučit řeči psů a jak se mezi nimi chovat, aby nám z něho nevyrostl konfliktní jedinec, kterého budou ostatní psi napadat, nebo se on sám stane agresorem. Musí také pochopit, kde je jeho místo ve skupině, co si může a nemůže dovolit a toto ho nenaučí nikdo jiný než pejskové sami. Vše se děje hrou. V dobré štěněcí školce je tedy dostatek prostoru, aby se psíci mohli spolu vylítat na volno a do sytosti si pohrát, kde je výcvikář nepřetěžuje jejich pozornost a nervovou soustavu pouze únavným drilem v řadě.

Před zahájením výcviku je třeba pořídit pro pejska vhodný obojek. Nesmí ho škrtit, ani mu být velký, aby se z něho mohl vysmeknout. Vhodný je kožený nebo i řetízkový, ale v žádném případě ne stahovací a určitě ne s bodlinkami. Dále pevné vodítko a dlouhou vodící šňůru (stopovačku).  

 

Taky je třeba mít oblíbenou hračku, sušené rybičky nebo opečené kousky masa.

Je důležité, aby se celá rodina domluvila na tom, že budou dávat pro jednu činnost stejné povely. Jinak je pes zmatený. Proto je taky správné, aby se dávaly povely, které se používají i u zkoušek. Pak odpadnou problémy, že při zkouškách to kazí pejskovi psovod. Správné povely budeme uvádět u každého jednotlivého cviku.


Po dvou až třech návštěvách cvičáku se začne s nácvikem základní poslušnosti. Jde v podstatě o výcvik, kde se psem nacvičíme základní povely, který by měl k pohodovému soužití s člověkem zvládat každý pejsek, abychom s ním mohli beze strachu na procházku. Procházku si daleko více může vychutnat pejsek se základním výcvikem, kterého se nemusíme bát pustit na volno, než necvičení pejskové, kteří nezvládají přivolání a jsou odsouzeni procházky absolvovat pouze na vodítku a v případě, že je pustíme, stává se pro nás procházka místo relaxace zdrojem nervozity, kdy s očima na stopkách musíme hlídat, jestli se za rohem nevynořil nějaký pes, nejede auto či nám pejsek v terénu nenavětřil nějakou zvěř a chystá se ji pronásledovat.

Na cvičák je vhodné chodit dvakrát týdně, ale denně doma nově nabyté dovednosti procvičovat. U štěněte tak l0 minut několikrát za den. Štěně nesmíme otrávit delším výcvikem, ke kterému by pak mohlo získat averzi a my bychom tak nadělali více škody než užitku. Vhodné je přestat, když vidíme, že jeho zájem opadává a to nejlépe tak, aby i poslední cvik ještě štěně vykonalo. Musíme totiž dbát na to, aby každý povel byl uposlechnut a každý cvik byl dotažen ke konci.

Veškerá cvičení se provádí hrou. Jako motivace slouží oblíbená hračka.Odměny sladkostmi není dobré přehánět, pro našeho psíka to není nic zdravého, taky nevolte slané uzeniny a sýry. Jako odměna například dobře poslouží vařený kousek masa velikosti nehtu. Po provedeném cviku je dobré psa vždy pochválit - slovně i poplácáním po hrudi vepředu pod krkem. Nebojme se přehánět pochvalu a neotáčejme se nijak na to, co tomu říkají ostatní lidé na ulici a že někdy můžeme působit jako kašpaři, pejsek vnímá především náš tón hlasu, výšku, zabarvení a naší mimiku a pantomimiku, proto toto pro něj musí být jasně zřetelné. To, že má z naší pochvaly radost a naše herecké vystoupení vnímá, se můžete sami přesvědčit podle jeho reakcí. Dobrý výcvikář musí být taky trochu herec.


Délku cvičení prodlužujeme nejen podle věku psa, ale podle jeho temperamentu a chuti ke cvičení. Přesné časové údaje nelze stanovit. Délku ovlivňuje i počasí - teplota, hlavně při velké teplotě a slunečném počasí v létě je vhodné cvičit brzy ráno a pak až večer, kdy teplota klesne a zajde sluníčko. Nikdy ne v přímém slunci v poledne nebo odpoledne. Dbejte taky na pitný režim pejska a pokud na cvičišti není voda, vezměte mu ji s sebou.

Není vhodné cvičit po krmení. U velkých plemen by mohlo dojít k torzi žaludku, navíc pes stejně nemá zájem o práci, když je po krmení. Ani ho nelze motivovat na odměny, když na ně nemá chuť. Je potřeba nechat jeho tělo odpočívat, aby se soustředilo na trávení a zpracování přijaté potravy.

Povely pronášíme důraznou intonací, nahlas, ne, jako když ševelí unavený vánek v korunách jabloní, ovšem ani ne tak, abychom psa zastrašili řvaním s dikcí dozorce z koncentračního tábora. Důležité je používat před každým povelem jméno našeho psa, proto by před zahájením výcviku pejsek už měl na své jméno reagovat. Jméno mu umožní nejen rozlišit, že povel platí jemu, ale také mu dopřát zlomek vteřiny, kterou potřebuje na soustředění, že se od něj něco chce a my nemuseli povel opakovat. Povel by měl být pronášen jen jednou, pokud ho začnete opakovat, pes si zvykne na první či druhý povel neposlouchat. Povely mají být jasné, krátké a vždy stejné. Nezaměňujte tedy nikdy například Pojď sem a Ke mně. My v tom budeme mít jasno, ale pejsek nikoliv.

Nyní se podíváme na nácvik jednotlivých základních cviků.


Sedni

Ve stoje ukážeme pejskovi hračku nebo pamlsek, který je nad úrovní jeho očí, ale výše než může dosáhnout, aby neměl tendenci na to, co držíme v ruce vyskakovat, takže pes zakloní hlavu a přirozeně, sám od sebe si začíná sedat a v tom momentě zavelíme povel: Jméno, sedni! Povel říkáme jen jednou, neopakujeme ho. Pes si dobře zapamatuje, pokud nemusí na první povel poslechnout a postupně bude dobu prodlužovat a my budeme povel opakovat stále dokola a naše pozice vůdce smečky dostane vážné trhliny.

 

Pak hned musí následovat velká pochvala a odměna. Až se toto pejsek naučí a většina z nich to zvládne velmi brzo, přikročíme k učení sedu při chůzi na vodítku vedle nohy. Psa vodíme vždy u levé nohy a vodítko držíme v pravé ruce.

Zastavíme, zavelíme povel se jménem a současně mírně trhneme vodítkem v pravé ruce dozadu a nahoru a levou rukou přitlačíme psovi záď. Potom se opět rozejdeme a cvik opakujeme. Při nácviku povelu sedni před námi doplníme o gestiku, která je pro psa čitelnější a taky nám později umožní psa ovládat tiše na dálku. Gesto vidíte na obrázku - ohnutá dlaň ven.

Lehni

Vycházíme ze základního postavení, kdy pes sedí u levé nohy. Do pravé ruky vezmeme pamlsek a před psem ho dáváme k zemi a levou rukou mírně psa tlačíme rovněž k zemi. Pravou rukou s pamlskem můžeme ještě lehce táhnout za vodítko směrem dolů a k zemi. Po provedení cviku je třeba pejska zase pochválit. Někteří psi se bojí, cvik jim není příjemný, uklidňujeme je. Opět cvik provést do konce, kdy si pejsek lehne. Pejsek by měl ještě chvíli v této poloze vydržet, ne okamžitě vyskočit, když ho pustíme. Nikdy se nesmíme spokojit s nepřesným provedením. Pes by měl v poloze lehni zůstat do doby, než vydáte jiný povel, prodlužujte dobu, kdy leží, některým pejskům to dělá potíže v této poloze vydržet i pár vteřin, cvik provedou a ihned pak vyskočí, což je chybou. Nespěchejte s rychlým vydáváním jiného povelu, zvykejte psa na to, že ve cviku musí chvíli vydržet, ale nezapomeňte pak na psa a povel zrušte povelem volno nebo cvičte dál.  

Pokud pejsek lehá na bok nebo ukazuje břicho, ignorujeme jeho výzvy ke hře, zatáhneme za vodítko, aby vstal a cvik opakujeme, dokud ho neprovede správně. Zvedneme ho pomocí pamlsku nebo popojdeme a cvik zopakujeme znova. Pochvalu a pamlsek dáme psovi jen za správně provedený cvik. Pes musí ležet rovně, chybou je i lehání si na stranu na stehno. Naučte psa poslouchat na první povel, chybou je povel opakovat. Nepoužívejte jiná a další doplňková gesta, než jsou gesta zde popsaná. Pokud byste se chtěli zúčastnit se psem zkoušek, bylo by to započítáno jako trestný bod za povel navíc.

Tichý povel provedeme mávnutím natažené ruky vzhůru směrem dolů. Pokud cvičíme povel se psem u nohy mávneme nad psem směrem od hlavy k ocasu.

Při procvičování povely střídejte, abyste nepoužívali vždy stále stejné pořadí povelů za sebou.

Doporučuji zpočátku povel cvičit doma v klidu, někteří psi si venku lehají s nechutí, zvláště, když jsou kolem psi jiní, začínat s nácvikem povelu v takovém prostředí je pak pro psa obtížnější. Až pes pochopí z domácího nácviku, co se po něm žádá, nacvičujte postupně v náročnějších prostředích.

Pokud dobře nacvičíte tento povel, je možné ho využít u některých psů, kteří mají problém s přivoláním. Uzemnění psovi pomůže se zklidnit. U loveckých psů se využívá povel Daun (z anglického down), kdy pes lehne s hlavou přitisknutou k zemi. Tento povel je výhodný nejen pro to, že se pes zneviditelní opticky před zvěří, ale hlavně proto, aby ho nezneklidňovaly vizuální podněty, podněcují ho pronásledovat zvěř.


Vstaň

Nácvik povelu Vstaň. Pravou rukou držíme vodítko nakrátko a táhneme ho vzhůru, levou rukou nadzvedáme psa pod břichem. Když se pes postaví, pochválíme ho.